News Archive September 2009 - August 2010

July 2010

Events for Summer 2010 - 20th July

5 Minute Quickplay Grand Prix - Round 3

Tony Pogson won the third round Quickplay Grand Prix event.
Click here for more details and the current Grand Prix standings.

YCA 2010 Draft Gradings

Draft Gradings for 2010

Click here for Barnsley 2010 Draft Grades.
Click here for more details from the YCA.

June 2010

Events for Summer 2010 - 22nd June

5 Minute Quickplay Grand Prix - Round 2

Andy Butterworth and Tony Pogson were joint winners of the second round Quickplay Grand Prix event.
Click here for more details and the current Grand Prix standings.

Events for Summer 2010 - 15th June

20 Minute Handicap

Andrew Drabble won this 20 Minute Handicap event.
Click here for more details.

National Club Championships - Minor Section - Sunday 13 June

Barnsley 2-2 Bushbury

Barnsley lost a close match to Bushbury on board count.
Click here for more details.

May 2010

Events for Summer 2010 - 25th May

5 Minute Quickplay Grand Prix - Round 1

Richard Hall won the first round Quickplay Grand Prix event.
Click here for more details and the current Grand Prix standings.

Events for Summer 2010

Just Out - Events for the Summer 2010

A list of summer events from May 2010 to September 2010 is now available.
Checkout the events taking place or go to the events page.

The 2nd Barnsley Blitz - Monday 10th May

Unfortunately the Barnsley Blitz was overshadowed by the death of Phil Ford who collapsed at the prize giving. Despite attempts to revive Phil, he died later at Barnsley District General Hospital.

Barnsley Chess Club wishes to send their condolences to his team mates, friends and family at this sad time.

Phil had a good evening at the Barnsley Blitz scoring six wins out of seven. He was part of the victorious silver group winning Nomads C team. According to his team captain Andy George, Phil had played some of the best chess of his life this season.

Phil was regarded as a true gentleman amongst those who came into contact with him.

Barnsley Blitz - Summary of Results

Gold Section Winners - Nomads A
Individual Winner - Mohammad Said (Nomads A)

Silver Section Winners - Nomads C
Individual Winner - Richard Desmedt (Wombwell)

Click here for full results of the 2nd Barnsley Blitz 2010.

Sheffield Division 3 - 5th May

Barnsley B 3-3 Rotherham Juniors B

Rotherham Juniors B draw the match and take promotion.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 4th May

Barnsley A 2½-5½ Chesterfield A

Chesterfield A become Sheffield League champions after winning a weak Barnsley A side.
Click here for more details.

April 2010

Sheffield Division 1 - 28th April

Nomads B 4-4 Barnsley A

Draws dont come much harder than this.
Click here for the match report.

Sheffield Division 3 - 28th April

Barnsley B 1-5 University B

Barnsley B are defeated in this promotion chasing clash.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 27th April

Barnsley C 1½-4½ SASCA C

SASCA C prove too strong on the bottom boards.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 26th April

Barnsley C 0-6 Sheffield Deaf

Barnsley C default their match against Sheffield Deaf.

Sheffield Division 3 - 21st April

Barnsley B 4½-1½ Darnall

Barnsley B gain revenge over Darnall for an earlier defeat this month.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 20th April

Barnsley C 1-5 Woodseats B

Woodseats B prove too strong for Barnsley C.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 19th April

Barnsley A ½-7½ Nomads A

A weak Barnsley A team with a player down are almost whitewashed by Nomads A.
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 14th April

Barnsley B 4-2 SASCA B

Barnsley B win the middle boards to take the match.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 12th April

Worksop A 4½-3½ Barnsley A

Worksop A win a topsy tervy match.
Click here for the match report.

Sheffield Division 4 - 12th April

Stannington B 3½-2½ Barnsley C

Stannington B edge out Barnsley C.
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 8th April

Darnall 3½-2½ Barnsley B

Darnall avenge their cup defeat.
Click here for more details.

March 2010

Sheffield Division 3 - 24th March

Barnsley B 3½-2½ Phoenix C

Barnsley B win a close encounter.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 23rd March

University A 4½-3½ Barnsley A

Barnsley A narrowly miss out on points despite fielding a weakened side.
Click here for the match report.
Click here for the game Andrew Butterworth-Prasun Chakravorty.

Sheffield Division 3 - 18th March

University B 2-4 Barnsley B

Wins on the lower boards give Barnsley B the victory.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 16th March

Barnsley C 4-2 Ecclesall D

Barnsley C take the top boards to win this match.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 9th March

Barnsley A 4½-3½ Nomads B

Barnsley A edge out Nomads B in this close match.
Click here for the match report.

Sheffield Division 1 - 3rd March

Ecclesall A 3½-4½ Barnsley A

Barnsley A take both points in a tense struggle.
Click here for the match report.

Sheffield Division 4 - 2nd March

Barnsley C 2½-3½ Ecclesall C

Ecclesall C come out on top on this close match.
Click here for more details.

February 2010

Sheffield Division 3 - 24th February

Barnsley B 4½-1½ Worksop B

A strong Barnsley B side beat Worksop B.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 23rd February

Barnsley C 5½-½ Rotherham Juniors C

Barnsley C defeat a Rotherham Juniors C side two players short.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 17th February

Nomads D 3-3 Barnsley C

Barnsley C draw despite being a board short.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 15th February

Chesterfield A 5½-2½ Barnsley A

Chesterfield A win on the middle boards to clinch the match.
Click here for the match report.

Sheffield Plate - 11th February

Barnsley II 2-4 Rotherham Juniors

Rotherham Juniors deprive Barnsley II of a final place.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 2nd February

Barnsley C 4-2 Aughton B

A strong Barnsley C side beat Aughton B.
Click here for more details.

January 2010

Sheffield Division 4 - 29th January

Sheffield Deaf 1½-4½ Barnsley C

Barnsley C prove too strong for Sheffield Deaf.
Click here for the match report.

Sheffield Division 3 - 28th January

Barnsley B - SASCA B

This match has been postponed. A new provisional date of 15th April has been agreed.

Sheffield Division 1 - 25th January

Barnsley A 2½-5½ Ecclesall A

Barnsley A lose a match with chances for both sides.
Click here for the match report.

Sheffield Division 3 - 20th January

Ecclesall B 4-2 Barnsley B

Barnsley B are defeated by their bogey team.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 18th January

Barnsley A 3-5 Rotherham Juniors A

Rotherham Juniors A avenge their earlier defeat in a topsy-turvy match
Click here for the match report.

National Chess Club Championships - Minor Section - 17th January

Crazy Horses Bradford 3-1 Barnsley

Barnsley fail to progress despite lengthy games
Click here for more details.

Sheffield Plate - 14th January

Darnall and Handsworth 1½-4½ Barnsley II

Barnsley II prove too strong for Darnall and Handsworth.
We play either University II or Rotherham Juniors in the Semi Finals.
Click here for more details.
Click here for the game Tony Farrell - Geoff Brown.

December 2009

Dates for your diary - Tuesday 22nd December

Christmas Handicap

Brian Holdsworth won this 20 minute time handicap tournament.
Click here for the final standings.

Sheffield Division 1 - 16th December

Nomads A 7-1 Barnsley A

A weak Barnsley A side loses to Nomads A in this top of the table clash.
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 14th December

Chesterfield B 3-3 Barnsley B

Barnsley B draw against Chesterfield B although being a board down.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 14th December

Woodseats B 4½-1½ Barnsley C

Woodseats B win the lower boards to take the match.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 8th December

Barnsley C 3½-2½ Stannington B

Three wins on the middle boards lead to a Barnsley C win.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 7th December

Barnsley A 4-4 Worksop A

Barnsley A split the points with Worksop A
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 4th December

Rotherham Juniors B 2½-3½ Barnsley B

Barnsley B win a very close match against Rotherham Juniors B.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 2nd December

Ecclesall D 1-5 Barnsley C

Ecclesall D lose at home against Barnsley C after defaulting three boards.
Click here for more details.

November 2009

Dates For Your Diary

National Chess Club Championships

In the National Chess Club Championships Barnsley have two preliminary ties.
In the Major section Barnsley are at home to Alwoodley (Leeds).
The winners of this tie will be away to Bushbury (Wolverhampton).
In the Minor section Barnsley are away to Bradford.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 25th November

Ecclesall C 4-2 Barnsley C

Ecclesall C win at home against Barnsley C.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 20th November

Rotherham Juniors C 1-5 Barnsley C

Barnsley C prove too strong for Rotherham Juniors C.
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 16th November

Worksop B 3½-2½ Barnsley B

Worksop B win though Barnsley B default a board to late illness.
Click here for more details.

Dates For Your Diary - 10th November

Five Minute Quickplay Competition

Gary Hinchcliffe won this competition followed by Tony Farrell and Andy Butterworth.
Click here for more details.

Sheffield Division 4 - 4th November

Aughton B 4½-1½ Barnsley C

Aughton B inflict upon Barnsley C their first defeat of the season.
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 3rd November

Barnsley B 4½-1½ Chesterfield B

A strong Barnsley B team proves too strong for Chesterfield B.
Click here for more details.

Dates For Your Diary

National Chess Club Championships

Barnsley Chess Club has entered two teams in the National Chess Club Championships run by the English Chess Federation (ECF). One team will play in the Major competition. The other team will be in the Minor competition.
Click here for more details.

October 2009

Sheffield Division 1 - 27th October

Clay Cross 1-7 Barnsley A

Barnsley A complete the double over Clay Cross with another win.
Click here for the match report.

Sheffield Division 4 - 20th October

Barnsley C 3½-2½ Nomads D

Barnsley C win Nomads D in their first home fixture.
Click here for more details.

Sheffield Division 1 - 19th October

Barnsley A 7-1 Clay Cross

Barnsley A gain a comfortable win over newly promoted Clay Cross.
Click here for the match report.

Richardson Cup - 15th October

Barnsley II 3-3 Wombwell

Barnsley II draw their cup match with Wombwell but go out on board count.
Click here for more details.

Richardson Cup - 12th October

Worksop 6-0 Barnsley I

Unable to field a team on the night and re-arrange the fixture Barnsley I default their cup match with Worksop.

Sheffield Division 1 - 9th October

Rotherham Juniors A 3-5 Barnsley A

Barnsley A proved too strong on the bottom boards against Rotherham Juniors A.
Click here for the match report.
Click here for the game Ashley Littlewood - Gary Hinchcliffe.

Sheffield Division 3 - 8th October

Barnsley B 2½-3½ Ecclesall B

Wins on the top three boards gain Ecclesall B the victory.
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 1st October

Phoenix C 2-4 Barnsley B

Barnsley B gain their first points of the season away to Phoenix C.
Click here for the match report.
Click here for the game John Mercy - Ron Atkinson.

September 2009

Sheffield Division 1 - 28th September

Barnsley A 4-4 University A

Barnsley A draw their first fixture against last seasons league runners-up.
Click here for the match report.
Click here for the game Mark Atherton - Ken Hunter.

Sheffield Division 4 - 28th September

SASCA C 0-6 Barnsley C

Barnsley C begin the season with a win over SASCA C.
Click here for more details.

Sheffield Division 3 - 21st September

SASCA B 3½-2½ Barnsley B

Barnsley B are narrowly beaten in their opening fixture against SASCA B.
Click here for more details.

Sheffield League fixtures for the new 2009-2010 season

Sheffield League fixtures for the new season are now available

The first fixture of the new season is next week with SASCA B v Barnsley B.
Checkout the Barnsley A B or C links for the individual team fixtures.
Alternatively you can view or download the full Barnsley fixture list in word or pdf formats.

Events for Summer 2009

Warm up match for the new season - Tuesday 22nd September

We invite all members to attend on Tuesday 22nd September to a warm up match for the new season. Members will be split into two teams of equal strength and games will be played under match conditions. Hopefully everyone should play someone of roughly equal grade to themselves.
Note the date has been moved forward one week because of a possible fixture clash.
Checkout other events taking place.

Events for Summer 2009

Results of the fifth and final 5 Minute Quickplay Grand Prix

Tony Pogson won the fifth and final quickplay event held to finish top of the Five Minute Quickplay Grand Prix.
He was closely pursued by Ken Hunter who came second throughout the event.
Click here for the final standings.
Checkout other events taking place.

Dates for your diary

Sheffield and District Chess Association Annual General Meeting
Wednesday 2nd September at Nomads.

The Association is seeking to fill the posts of General Secretary, Treasurer and Chief of the Executive. A new post of archivist is also proposed.
In a repeat of last year another proposal for a six board first division has been received.
More details can be found on the Sheffield and District Chess Association website.

Events for Summer 2009

Consultation Game

A consultation game took place on 1st September.
Click here for the game. Checkout other events taking place.

Previous news items can be found using the Archives link